Повернутися до звичайного режиму

Авітаміноз і весняні застуди

/Files/images/Авітаміноз.jpg

Весна— це не тільки пора, коли прокидається і розквітає природа, але й час, коли ми найчастіше застуджуємося. Також напевно кожен чув, що навесні збільшується ймовірність авітамінозу. Як ці два «весняних сюрпризи» пов’язані між собою і чи можна їх уникнути?

Авітаміноз — це група захворювань, які розвиваються при нестачі одного або декількох вітамінів. Ознаками авітамінозу можуть бути лущення шкіри, ламкість нігтів, випадіння волосся, зниження зору, втома, дратівливість і навіть проблеми з пізнавальними здібностями.

Найпоширенішими хворобами, що розвиваються при нестачі вітамінів, можна назвати цингу (нестача вітаміну С), курячу сліпоту (нестача вітаміну А) і рахіт (нестача вітаміну D). У побуті під авітамінозом ми частіше маємо на увазі гіповітаміноз або вітамінну недостатність. Але нічого крамольного в тому, щоб називати гіповітаміноз авітамінозом, немає, адже способи позбавлення від обох варіантів браку вітамінів подібні — своєчасна доставка в організм цих потрібних нам речовин.

Причини весняного авітамінозу

Які ж причини того, що в зимово-весняний період ми відчуваємо нестачу вітамінів? Перерахуємо деякі з них:

Навесні ми вживаємо менше свіжих овочів і фруктів.

У багатьох овочах і фруктах до весни вміст вітамінів зменшується.

Навесні загострюються хронічні захворювання, що часто служить причиною гіршого засвоєння вітамінів.

Застуда

Застуда — під цим терміном прийнято розуміти неважкі захворювання дихальних шляхів, що розвиваються в результаті переохолодження. Риніт, фарингіт, ларингіт, трахеїт, бронхіт — все це в побуті ми називаємо застудою. Як правило, це інфекційні захворювання, основний шлях передачі яких повітряно-крапельний. Це самий «ефективний» спосіб поширення інфекції. У міських умовах у місцях масового скупчення людей людина постійно піддається атаці безлічі типів хвороботворних вірусів і бактерій, які можуть стати причиною розвитку застуди.

Весняні застуди

Застуда — це наслідок двох факторів: переохолодження та попадання в організм інфекції. І, тим не менш, найчастіше ми хворіємо не в найхолоднішу пору року, а в так зване міжсезоння (весна / осінь). Зимою сухе і холодне повітря не надто сприяє вільному переміщенню вірусів від людини до людини. Інфекції більше «подобається» вогкість і невеликі плюсові температури. Саме з цієї причини восени і навесні спостерігаються спалах простудних захворювань.

Як пов’язані застуда і авітаміноз?

Ще одним фактором, який сприяє «процвітанню» застуд навесні, є весняний авітаміноз. Брак вітамінів не дає можливості організму адекватно відреагувати на «вторгнення» хвороботворних мікробів. Чим більше гіповітаміноз, тим легше ми «ловимо» кожен мікроб, і хворіємо сильніше і довше звичайного. Тому що в цьому випадку послаблюється імунний захист організму, і він не в змозі ефективно боротися з загрозами ззовні.

Але весняний авітаміноз — зовсім не обов’язкове явище. Якщо подумати про можливість виникнення авітамінозу заздалегідь і вжити ряд заходів з профілактики, то цієї неприємності можна уникнути.

Весняний авітаміноз відміняється!

Щоб організм не постраждав від нестачі вітамінів навесні, потрібно звернути увагу на харчування:

Слідкуйте, щоб ваш раціон був повноцінним.

Їжте більше овочів і фруктів.

Щодня бувайте на вулиці в світлий час доби.

Проконсультуйтеся з лікарем, можливо, вам слід пропити курс вітамінних препаратів.

Так ви допоможете організму забезпечити його «вітамінні» потреби.

Щоб уникнути застуди

Навіть якщо весна — найболючіше час, хворіти все одно не хочеться. Щоб уникнути застуд, потрібно не лише своєчасно поповнювати запаси вітамінів в організмі, але і вжити ряд інших заходів з профілактики:

Одягайтеся по погоді. Намагайтеся не переохолоджуватися і не потіти.

Уникайте людних місць. Так ви зменшите ймовірність «зловити» хвороботворний мікроб.

Провітрюйте приміщення кілька разів на день.

Пам’ятайте про правила гігієни. Мийте руки з милом, робіть вологе прибирання в квартирі.

Більше гуляйте на свіжому повітрі. Ходьба і свіже повітря підвищують резервні можливості організму і нормалізують роботу імунної системи.

Будьте фізично активними. Помірні фізичні навантаження допоможуть тримати організм у тонусі.

Ризик виникнення застуд та авітамінозів можна звести до мінімуму, якщо стежити за вітамінним наповненням свого раціону, вести активний спосіб життя і дотримуватися заходів профілактики. Будьте уважні до свого організму, піклуйтеся про своє здоров’я!



ЗИМА -СЕЗОН ВІРУСНИХ ТА ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

ІМУНІТЕТ ЗНИЖУЄТЬСЯ, І ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ СТАЄ МЕНШ ЗАХИЩЕНИМ

Що ж робити, коли таки занедужаєш?

Насамперед… не поспішати в лікарню. Правильніше викликати лікаря додому, щоб не порушувати постільний режим та не наражати на небезпеку інших людей. Слід дотримуватися порад лікаря, приймати ліки, а також пити багато гарячого чаю з лимоном та медом.

Довідка:

Грип — гостре інфекційне вірусне захворювання дихальних шляхів. Входить до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Періодично розповсюджується у вигляді епідемій та пандемій, переважно взимку. У наш час виявлено більше двох тисяч штамів вірусу грипу.

Міфи про грип

Міф 1. ГРЗ, ГРВІ і грип — різні назви однієї і тієї ж хвороби

Терміни «гостре респіраторне захворювання» (ГРЗ), «гостра респіраторна вірусна інфекція» (ГРВІ) охоплюють велику кількість схожих захворювань. Грип викликається безпосередньо вірусом грипу. Його ознаки: раптове підвищення температури (39-40°С), яка тримається 3-4 дні, озноб, сильний головний біль, біль при русі очних яблук, ломота в м'язах і суглобах. А ось нежить і біль у горлі, які зазвичай супроводжують інші ГРВІ, при грипі в перші дні захворювання не виражені.

Міф 2.Грип пройде сам собою

Захворювання на грип може мати летальний результат, особливо у дітей і літніх людей. Крім того, недуга може залишити після себе різні ускладнення. Особливо грип «підриває» серцево-судинну систему, скорочуючи на кілька років тривалість життя.

Міф 3.Температуру необхідно негайно збивати

Поспішати збивати температуру не варто. Адже підвищена температура — це свідчення того, що організм бореться з хворобою. Збивати температуру нижче 38°С не рекомендується.

Міф 4.Грип найкраще лікувати антибіотиками

Антибіотики діють тільки на бактерії. Віруси нічого спільного з бактеріями не мають, отже, лікувати антибіотиками вірусні захворювання, в тому числі і грип, марно.

Міф 5.Щоб не захворіти на грип, достатньо приймати вітаміни

Вітаміни — це чудово, але від грипу вони не врятують. Вітамінна профілактика зміцнює імунітет, але безпосередньо на вірус не впливає. Оптимальним є комплексна профілактика, яка передбачає загартовування, імуностимулюючі препарати, вакцинацію і, звичайно, вітаміни.

Міф 6. Щеплення дає стовідсотковий захист від грипу

Багато хто впевнений у тому, що після щеплення захворіти неможливо. Це не так: ризик заразитися залишається. У середньому щеплення забезпечує захист на 80-90%.

Народні рецепти лікування грипу

Цибуля, часник та корінь аїру

Часник і цибулю, багаті на фітонциди, треба їсти (або жувати 2-3 хвилини) зранку й увечері. Можна робити інгаляції з цибулі. Дрібно порізавши рослину, зробити кілька вдихів носом. З часнику можна робити настоянку для носових крапель. Корінь аїру жують, поки не зникне його специфічний смак (близько 2-х годин). За цей час у ротову порожнину виділиться ефірна олія, яка має дезінфікуючі властивості. Але корінь аїру протипоказаний вагітним, при підвищеній температурі, а також тим, хто має проблеми зі шлунком.

Вітамінна «бомба»

Для приготування «бомби» потрібен лимон, мед, курага, родзинки та грецькі горіхи. Усе потрібно перемолоти на м’ясорубці й змішати. Вживати зранку.

Напої з рослин

У холодну пору року наші предки пили чай з шипшини, малини, калини, чорної смородини (багатих на вітамін С) — і не лише з ягід, а й з гілок рослин. Чай слід настояти і пити зранку й ввечері, інколи додаючи ромашку.

Вологе прибирання і провітрювання

Волога ганчірка знешкодить віруси, які осіли на меблях та предметах побуту. Інфекція може потрапити не безпосередньо від носія, а й через пил. Також корисно провітрювати приміщення принаймні чотири рази на добу.


Як вберегтися взимку від застуди

Якби наше око могло розрізняти мікроби, то в сезон ГРВІ було б страшно виходити на вулицю: у цей час мільйони вірусів витають у повітрі, особливо в транспорті, офісі, тісних приміщеннях, і при найменшому вдиху вони тут же відправляються через ніс в людський організм .

Спостерігаючи за поширенням хвороби, вчені з'ясували, що більшість випадків зараження відбувається при попаданні інфекції на слизову носа і носоглотки. Вірус осідає на слизовій, приживається на ній, а після починає атакувати організм: проникати в клітини і розмножуватися. Як раз на цій стадії людина починає відчувати нездужання. Її долають нежить, кашель, закладеність носа, чхання, а після попадання інфекції в кров додаються головний та м'язові болі, озноб, температура, слабкість. Діагноз: ГРВІ. Лікування: симптоматичне.

При сприятливому результаті нездужання відступає без наслідків, але в 20-30% випадків воно переростає в ускладнення з боку різних органів і систем організму. Найпоширеніші з них - гострий отит, пневмонія, гайморит, бронхіт та інші захворювання. Щорічно від них помирають близько чотирьох мільйонів людей у світі. У групі ризику може виявитися будь-який хворий, але особливо небезпечні ГРВІ для дітей, дорослих людей з ослабленим імунітетом або проблемами зі здоров'ям, літніх. Лікування ускладнень супроводжується різними терапевтичними процедурами, прийомом антибіотиків та інших препаратів, нерідко госпіталізацією.

ГРВІ: знайти і знешкодити

Хворобі можна запобігти, якщо спочатку підготувати організм до неминучої зустрічі з невидимими ворогами. У якості профілактичних заходів лікарі виділяють три основних способи.

По-перше, вакцинацію. Вона підвищує стійкість організму перед вірусами, а в разі зараження полегшує перебіг захворювання. У той же час у вакцинації є серйозний недолік - вузька обмеженість дії. Дана міра направлена тільки на боротьбу з вірусами грипу і не захищає від інших збудників ГРВІ.

Другий спосіб профілактики ГРВІ - активізація неспецифічної резистентності організму, тобто його здатності протистояти впливу зовнішніх факторів. Для цих цілей необхідно заздалегідь приймати препарати, що піднімають імунітет, причому, незважаючи на велику кількість реклами і вільний продаж ліків, призначити їх повинен лікар. Приміром, є засоби на основі інтерферону. Їх застосування для профілактики і лікування респіраторних вірусних інфекцій широко відомо в науковій і практичній медицині. Однак нещодавно вчені заговорили про те, що регулярне використання даних препаратів призводить до депресії у дорослих і уповільнення розвитку мозку у дітей. Поки відстрочений вплив препарату на організм не з'ясується остаточно, в Європі вирішили обмежити призначення інтерферонів.

Третім стримуючим бар'єром від воздушнокрапельної інфекції є ватно-марлеві пов'язки, але оскільки вони не зручні в побуті, лікарі рекомендують сучасні засоби антисептичної дії. Механізм їх дії нагадує марлеву пов'язку: при розпиленні в слизовій носа вони створюють гелеподібний антисептичний шар, який виступає надійним захистом від вірусів. У порівнянні з вакцинацією цей спосіб дозволяє захиститися від самих різних збудників ГРВІ, крім того він зручний у застосуванні: досить перед виходом до школи або на роботу один раз «пшикнуть» спреєм в ніс, і бар'єр «включається».

Не можна забувати, що крім повітряно-крапельного шляху є ще контактний спосіб передачі хвороб. Спеціальні тести показали, що середньостатистичний чоловік торкається руками обличчя мінімум півтори тисячі разів протягом усього дня, причому сам цього не помічає. Спочатку він хапається за поручень в метро, потім через 30 секунд вже машинально чіпає обличчя. У підсумку, шанс заразитися ГРВІ різко збільшується.

Тож бережіть себе та будьте здоровими!

Кiлькiсть переглядiв: 640